carbell55 carbell55
  • 08-10-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery sells steak for $6.10 Per Pound what would Be the cost of 2. 1/2

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 08-10-2020

Answer: $15.25

Step 1: Multiply by 2 (for 2 steaks)

$6.10 x 2 = $12.20

Step 2: Find [tex]\frac{1}{2}[/tex] of $6.10 (for [tex]\frac{1}{2}[/tex] pound)

$6.10 ÷ 2 = $3.05

Step 3: Add $3.05

$12.20 + $3.05 = $15.25

Answer = $15.25

Answer Link

Otras preguntas

Can anyone please help me with this? ASAP!
How did some Americans in the 1950s prepare for nuclear war?
Two true-breeding guinea pigs were crossed. One had short, black fur, and the other had long, brown fur. Fur length is carried on one gene and fur color on anot
Christianity is a ___ religion.
What is an outward curving lens
What must you do if you multiply one number in a ratio by n?
Why ,Abe ,'' said Mrs . Duncan , ''What has brought you here at this late hour ? I hope that nothing has happened !'' ''That bill of yours , You paid me two d
Evaluate the decade of the 1920s in terms of its social, political, and economic impact. explain the relationship of the decade to both the great depression and
Will mark as Brainliest. Adding an inhibitor to a chemical reaction will have which of the following effects on a reaction? a. the inhibitor will decrease the r
what was the impact of the development of cities along the Silk Road