s11160686
s11160686 s11160686
  • 08-10-2020
  • Mathematics
contestada

The price for 3 pounds of apples is $3.99. What is the unit rate?

Respuesta :

ImagineCloud
ImagineCloud ImagineCloud
  • 08-10-2020

Answer:

the unit rate is 1.33$ per pound of apples

Step-by-step explanation:

you can rewrite the word problem as

3x = 3.99.

now just divide both sides by 3.

3x / 3 = 3.99/3

x = 1.33

Answer Link

Otras preguntas

The imagine is my question on apex
I will give you brainliest
What type of argument moves from broad generalizations to specific conclusions? Select one: Oa. inductive Ob. deductive O c. selective O d. active
An exchange rate table makes it easy to compare the different currency denominations used by a single country. cost to produce the currency used by a single cou
Explanation for the 'Hunting Act 2004' and why the Commons did not agree? Will give Brainliest :)
sally sells sea shells by the sea shore how many shells did sally sell ?
David and his children went into a bakery where they sell donuts for $1.75 each and brownies for $1.25 each. David has $20 to spend and must buy a minimum of 12
Which statement below can accurately be made after analyzing the map? A. Western Washington has very little rainfall each year B. Western Washington is prone to
Hell it’s pre-calculus
Why did the Jewish people want a homeland in Palestine?