yavitia12 yavitia12
  • 08-10-2020
  • Mathematics
contestada

You buy a costume for $250 and fifty pieces of candy
that each cost the same amount. You spend a total of
$270. What is the price of each piece of candy?

Respuesta :

akalyssa06
akalyssa06 akalyssa06
  • 08-10-2020

Answer:

¢40 or $0.40

Step-by-step explanation:

270 - 250 = 20

20 ÷ 50 = 0.4

Answer Link

Otras preguntas

How did the war affect government power?
decrease 52 by 8.5% maths deceasing percentages
Without the Panama Canal where would ships from New York have to travel to reach Portland Oregon
why were european countries looking for an alternative route to asia?
(Science) why is the 10g of shampoo is more dense than the 10kg of the same shampoo?
Why might the risk of infectious disease be high in a community that has no water treatment facility?
is 17/8 greater or less than 9/4
65% of what number is 143?
A man pushes on a box at an angle of 30.0° with a force of 20.0 N and the box moves across the floor. Which of the following component of the force do you use t
Why did Jews feel entitled to claim Israel as their nation following World War II? A. They had no place else to go B. They believed that god had promised them t