frod060907 frod060907
  • 08-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy a 12 pack of Pepsi for 3.50 or a 6 pack for 1.80

Respuesta :

cassidysanford46
cassidysanford46 cassidysanford46
  • 08-10-2020

12 pack 1.80 plus 1.80 is 3.60 youd save 10 cents

Answer Link
jessicareyes8292
jessicareyes8292 jessicareyes8292
  • 08-10-2020

Answer:

So i have been bying pepsis for a while and i think 12 pack for 3;50 because if you get 2 packs of 6 it is almost 3;50 with tax and all that so i would go with the 12 pack

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A candy bar is an example of food that provides calories but few essential nutrients. true or false
which of these was the first native american tribe in new mexico? A. Anasazi B. Apache C. Hopi D. Navajo
What was dollree mapp charged with in the supreme court case mapp v ohio
Can diesel oil be used in a gasoline engine
mMelissa is making clothes for her dolls. She has 7/8 yard of fabric. Each doll shirt requires 2/7 of a yard of fabric. How many shirts can she make for her dol
A patient request to either use or not use life-sustaining treatments and artificial nutritional support is known as
four added to 3 times a number (x) is less than 19
Take the following numbers and calculate the mean, median and mode. 75, 65, 70, 70, 55, 40, 55, 70, 65
Which explorer extended France’s influence in the Americas through his establishment of Quebec?
the brick oven bakery sells more loaves of bread when it reduces its price but then its profits change. The function y=-100(x-1.75)) squared + 300 models the ba