Gabby1220 Gabby1220
  • 09-10-2020
  • Mathematics
contestada

1. If Ronnie paid $40 for 8 hamburgers, find the unit price of a hamburger.

Respuesta :

raneenzo
raneenzo raneenzo
  • 09-10-2020

Answer:

The burger is $5 each.

Step-by-step explanation:

8x = 40

x = 5

Answer Link
beebeabbey95
beebeabbey95 beebeabbey95
  • 09-10-2020

Answer:

the unit price would be $5

Step-by-step explanation:

40÷8=5

5×8=40

Answer Link

Otras preguntas

The fact that Brutus is willing to kill his friend because he feels it is the right thing to do for the good of Rome exemplifies which theme? a. ambition b. h
please help me with this question
Was Winston Churchill a good choice for Britain's prime minister?
Sally's cat is stuck in a tree 18 ft off the ground. The base of a ladder is placed 6 feet away from the base of the tree. What is the minimum length ladder nee
Ellen grabs a topsoil sample in her hand. She rolls it into a ball. The soil feels gritty and the ball falls apart. What part of the topsoil most likely made t
who was the ruler of the ghaznavid empire
Life is hard with 2 sisters and 1 brother cleaning up wood chips how to stop the fighting between them without getting into it.
finish the sentence in spanish
suppose v varies directly as g, and v=36 when g=4. Find v when g =11
Continued deforestation will most likely lead to _______. a. a decrease in the number of endangered species b. an increase in the number of endangered species c