jcantrell4600 jcantrell4600
  • 09-10-2020
  • Mathematics
contestada

You have $10 to buy grapes. Grapes cost $2.50 per pound. How many pounds of grapes can you buy?​

Respuesta :

josh734853 josh734853
  • 09-10-2020

Answer: 4 pounds

Step-by-step explanation:

2.50x=10

2.50x/2.50 10/2.50

Answer Link

Otras preguntas

Substititue 5 for x. Is the solution true? 3x + 4 - x = 4x - 6
What enabled easy trade between new england and the caribbean?a. advances in shipbuildingb.favorable ocean currentsc. new mapping techniquesd. monoculture of su
HELP ASAP will get brainly user !!!​
HELP ASAP and whoever gets it right can have brainliest!
what is the first thing to do for someone who is choking, is unable to respond verbally and needs the heimlich mauever performed
How did colonial leader try to avoid a break with Great Britain
What does this allusion suggest?that hecuba was too emotional when she saw her husband’s dead bodythat hecuba was determined to take revenge for the death of pr
What's the formula for an arc of a circle?
Find five numbers so that the mean, median, mode and range are all 4​
Which group of animals could be found in the temperate forests? A. moose, elk, bears, grouse, and migratory birds B. small vertebrates, lots of invertebrates in