memedestoryer
memedestoryer memedestoryer
  • 09-10-2020
  • Mathematics
contestada

PLZ HELP WILL MARK BRAINILEST! A market sells 7 oranges for $2.45. how much will 8 oranges cost?

Respuesta :

zanetalet123 zanetalet123
  • 09-10-2020

Answer:

$2.8

Step-by-step explanation:

1 orange: $2.45/7=$0.35

8 oranges: $0.35*8=$2.8

Answer Link

Otras preguntas

How Do You Appreciate the role of spherical mirrors in daily life ?
Describe two structures that allow arthropods to breathe air.
in the xy plane below, point c has coordinate (6,9). what is the equation line contains point o and c
15=-3(2x-1) How do you solve this problem?
An interjection is always:  A. intended to show feeling.B. followed by an exclamation point.C. preceded by preposition.D. related to another word in the senten
the goal of the litter cleanup drive was to collect 500pieces of trash. what percent of this goal did the 30paeticipants achieve?
on a planet, if each year has 9months and each months has 15days, how many full years have passed after 700days on this planet?
How do you solve the area of a square
Describe two ways to reduce air pollution and slow climate change.
is 5 and four fifths = 5.8