erussell07224
erussell07224 erussell07224
  • 09-10-2020
  • Mathematics
contestada

Cayenne bought 20 pencils for 1.60 dollars at that rate how much would 35 pencils cost ​

Respuesta :

ronaverly ronaverly
  • 09-10-2020
35 pencils would cost $2.80,


$1.60 / 20 = $.08
Each pencil costs $0.08 each

.08 * 35 = 2.80
Answer Link

Otras preguntas

How are photosynthesis and cellular respiration related?
At a conference, Rosa is handing out candy to people who visit her booth. The total amount of candy she hands out is determined by the number of visitors. v = t
Which replacement corrects the spelling error in this sentence? My little sister wants to work in television news when she grows up. because she says its a way
solve the equation 13d+8=-1
imagine u are on a run though nature. Describe your inner dialogue (the voice inside your head) as you run through the trail at sunset. Write a poem about what
to realcg5 hey its me again how are you? they deleted the question
1 liter is equal to 1,000 milliliters. How many milliliters are in 4 liters, 356 milliliters?
phelia buys a package of paper napkins. The paper napkins in the package weigh 580 g. The label on the package says Made with 35% recycled paper. How many grams
What are the properties of seismic waves, sound waves, and the different types of electromagnetic waves? ANSWER QUICK PLEASE
He declared “ that he is a lawyer” what type of clause is it