tiffanychen0913
tiffanychen0913 tiffanychen0913
  • 09-10-2020
  • Mathematics
contestada

Joe paid $3.60 for 12 eggs. What is the cost per (1) egg? Please explain your answer.
HELP ME PLS

Respuesta :

Lukecreator7
Lukecreator7 Lukecreator7
  • 09-10-2020

Answer:

Joe paid $0.30 per egg.

Step-by-step explanation:

You can divide the cost by 12 to get the cost of one egg because of the "Division Property of Equality."

Answer Link
Thebratniyahh
Thebratniyahh Thebratniyahh
  • 09-10-2020

Answer:

3.3 average

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What's the average of 766 and 878
A political party's presidential candidate is selected by __________. A) Delegates at the party's national convention B) majority vote in primary election C) Me
No matter what the cell type, prokaryotic or eukaryotic, plant or animal, the ____________ forms a protective barrier between the exterior environment and the i
what limited the power of the English monarchy and established the precedent that the English government would be based on law
Which on is greater 0.22 or 0.022
Words that depend on the interpretation of their context in order to suggest meaning are known as _____. denotative language figurative language literal lang
I need a different helper who knows and understands Apostophe: Of these words am-I'm is one. I need 2 more word are- you're, they're,we're, I need 1 more word
The Treaty of Paris ended the Revolutionary War and determined the American borders to be between (5 points) a.Great Lakes and Canada b.Mississippi River and At
The sum of 3/4 and 18/19 is closest to ..... 0,1,or 2
7 less than 5 times a number