pranit3126
pranit3126 pranit3126
  • 10-10-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 6 1/2 kg of apples is Rs. 520. What is the rate of one kg of apples

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-10-2020

Step-by-step explanation:

So, cost of 6.5 kg of apples is Rs. 520 and we need to find cost of one kg apples.

It can be done just by applying Unitary Method!

So,

6.5 kg -- Rs. 520

1 kg -- Rs.(520/6.5) = Rs.80

So, cost of 1 kg apples is Rs.80.

Answer Link

Otras preguntas

ASAP!!! Please show step by step
Help with my maths i want to go to sleep this is agonizing
Find the length of BC give your answers to 3 significant figures
A circuit with a battery, a 6 Ω resistor, a 15 Ω resistor, and a 27 Ω resistor in series. The total current is the system is 2.4 A. What is the voltage of the b
Who’s right? And why?
Read the passage. Remembering the Cheyenne People By Asha Jarvis Many Native American tribes lived in the Great Plains. This is a region mostly covered by grass
which angles are adjacent to <4 select all that apply.
Supriya has a lot more cards than Sanya and is willing to give her 256 cards for a month. She will charge an interest of 100% per month compounded weekly for th
Please help will give brainiest to correct answer Sharks' Teeth By Langston Carter The day we found the sharks' teeth was foggy and cool. Moisture hung in the a
2. Who is the main source of resident information? A.) The nurse B.) The social worker C.) The physician D.) The resident