Ishonicabrown12 Ishonicabrown12
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 24 pounds of cat food is $54. What is the cost per pound of cat food?
O $2.20
O $2.50
O $2.00
O $2.25

Respuesta :

brianna977
brianna977 brianna977
  • 06-11-2020
the cost per pound of cat food is $2.25
Answer Link
yoannatriana yoannatriana
  • 06-11-2020

Answer:

$2.25

Step-by-step explanation:

To find the cost per pound you have to divide $54 by 24.

Answer Link

Otras preguntas

Differentiate between elements and mixtures
Which inequality is true when the value of y is 9? y+8<0.5 −y+8>0.5 y+8>0.5 −y+8>−0.5
PLEASE HELP ASAP I NEED HEP PLEASE ITS DUE TODAY
please help ! Find the slope.
I need help someone?!
introduction to various important influnces (200) words​ who can do that? ?​
Linear or non linear?
The daughter atom formed by the alpha decay of has a mass number of ?
The photo shows a skateboarder pushing her foot against the ground as she rides down a hill. How does this action cause the skateboarder's speed to change?OFFER
a cottage is on a bearing of 200° and 110° from Dogbe's and Manu's farm respectively. If Dogbe walked 5km and Manu 3km from the cottage to their farm, find and