biftu88 biftu88
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

Vera buys candy at the store that costs $4.35 per pound. If she buys 1.8 pounds, how much will she pay for the candy?

Respuesta :

westnadeva
westnadeva westnadeva
  • 06-11-2020

Answer:

$7.83

Step-by-step explanation:

1pound=$4.35

1.8pounds=if less, more divide

1.8pounds\1 pound*$4.35

=$7.83

Answer Link

Otras preguntas

What was one of the two major goals that the National Organization for Women worked toward when it was first founded?
2117 divided by 7 = show the remainder and quotient
What was the cause of Shays’s Rebellion in 1786?
How did the Navigation Acts support the system of mercantilism?
magellan's dad's rank
Select the letter of a category on which you should focus when proofreading. a. strength of your lead sentence b. who. what, when, why and how c. conventions d.
Which of above boundaries can produce volcanoes
A mobilization plan allows a country to
Francis has five more dollars than Julia. Together they have at most $45. Let x represent the amount of money Francis has. Which inequality can be used to find
What was the cause of Shays’s Rebellion in 1786?