mrivera49ortiz mrivera49ortiz
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

Kevin bought a 5 kilogram can of peanuts for 4.50. what is the unit price.​

Respuesta :

angelinamtropf angelinamtropf
  • 06-11-2020

Answer:

$0.90/kg

Step-by-step explanation:

4.50/5=0.90

Answer Link

Otras preguntas

A multiplication problem has 1 positive factor and 4 negative factors. What is the sign of the product? A.negative B.positive
why graphite can rub off the pencil onto the paper
Is the sentence a simple or a compound sentence? She likes sweets, but she seldom buys them for herself. A.simple sentence B.compound sentence
What are three events that occurred between 1857 and 1859 that facilitiated southern secession
(x^2-10x+30) / (x-5) NOT a fraction.
In which sentence does the verb agree with the subject? A.Haven't he heard about the panda cub? B.Weren't she studying Spanish last year? C.Doesn't she want a
How to get the minimum amount of calcium
Ruslan reads 1/3 of a book every day .victoria reads 1/4 of a book everyday.how much longer would it take victoria than ruslan to read 10 books?Explain how
sorry the last pic was blurry answer this one
Type the correct word from the Word Bank to complete the sentence. The gymnast needed to visit a specialist in____several times after suffering a broken leg fro