18lapishso
18lapishso 18lapishso
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

hi, i need help on his maths questions
Thanks to anyone that helps me :D

hi i need help on his maths questions Thanks to anyone that helps me D class=

Respuesta :

26liujiaying
26liujiaying 26liujiaying
  • 06-11-2020

Answer:

$2.70

Step-by-step explanation:

0.7 kg / $ 1.89= 1.0 kg / x

Cross multiply: 0.7x = 1.89

Divide 1.89 by 0.7:

The result is $ 2.70 for 1 kilogram of jelly beans.

Hope I helped! Please mark Brainliest!!!

Answer Link
Аноним Аноним
  • 06-11-2020

Answer: 2.70

Step-by-step explanation:

€1.89 = 0.7kg

1 kg = x cost

1.89 ÷ 0.7 = 2.7

We have to add another 0.

We get the answer as 2.70.

Answer Link

Otras preguntas

How do the gas giants differ from the inner planets of the solar system. Discuss composition, size, distance from the sun, length of a year and how much energy
Which of the following conditions are NOT applicable to the Hardy-Weinberg Equilibrium?
what is a number cubed is 48
how to write a multiplication equation with 1/2 as a factor. explain. (picture of 8 halved apples)
Of 60 students in a class 2/3 are girls, and 2/5 of the class are taking music lessons. What is the maximum number of girls that are not taking music lessons?
Which number is larger, .8 or .1?
What are the chief landforms in the Midwest in Great Plains region
Given: Circle O and Circle Q intersect at R and S; mRVS=60; mRUS=120 Prove: OR is tangent to circle Q QR is tangent to circle O
one hundred is multiplied by a number between 0 and 1. the answer has to be ?
find the value of x if 3x - 20 = 130?find the value of x if 8x-2=-9+7x?find the value of x if x + 6 = 33?