jessicasosa70
jessicasosa70 jessicasosa70
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada


Tyson bought four roses for $8.88. If the cost per rose is constant, how much would 6 roses cost?

Respuesta :

cduesburyl16
cduesburyl16 cduesburyl16
  • 06-11-2020

Answer:

6 roses = $13.32

Step-by-step explanation:

4 roses = $8.88

(divide by 4)

1 rose = $2.22

(multiply by 6)

6 roses = $13.32

Answer Link
cyberkid1028
cyberkid1028 cyberkid1028
  • 06-11-2020
6 roses will cost $13.32
Answer Link

Otras preguntas

The Graduate Management Admission Test (GMAT) is a standardized exam used by many universities as part of the assessment for admission to graduate study in busi
After trying out several computers at a local store, Craig surprises himself by choosing a model of computer he previously didn't think he would like. This rela
what is 8% of 3125????
find the 10th term of each sequence below​
Consider the equation: Ca+O2→CaO What needs to be done in order to balance the equation? A Place a 2 in front of the O2 and the CaO . B Place a 2 in front
WHO WAS THE 14 PRESIDENT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ethan planted a tree that was 1.85 meters tall. Several years later the tree is 5.30 meters tall. Which equation can be used to find x, the number of meters the
Suppose you have $1,000, which you can put in two different types of accounts at a bank. One account pays interest of 8 percent per year; the other pays interes
Which statement is true?
You complete your database, and the company begins using it. Shortly afterwards, two GearUp buyers, Cora and Owen, work together on a sale from a supplier calle