luisvillatoro172003 luisvillatoro172003
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

John went to the store and bought a $5.00 magazine and four erasers. If he spent a total of $25.00, how much did each eraser cost?

Respuesta :

abbyrocket
abbyrocket abbyrocket
  • 06-11-2020

Answer:

Each eraser costs $5.00.

Step-by-step explanation:

In the question, it says that John had bought a $5.00 magazine. So, we already know that he used $5.00 for a magazine, and used up exactly $25.00. This must mean that he used $5.00 for each eraser because he used up $20.00 for four erasers. 4x5 = 20.

Answer Link

Otras preguntas

Shield volcano type of eruption?
Which is the same as 6 mph?
What are the three uses of geography?
Why did Darwin use selective breeding evidence for evolution
Why did Darwin use selective breeding evidence for evolution
What is a major difference between a kingdom and a species?
What’s the efficiency of a car that uses 400,000 J of energy from gasoline to make 48,000 J of kinetic energy?
A 72-tooth gear is connected to a 12-tooth gear. If the large gear makes one complete turn, how many turns does the small gear make?
What type of energy does fresh vegetables have?
A woman lifts her 100-newton child up one meter and carries her for a distance of 50 meters to the 3.2 child’s bedroom. How much work does the woman do?