luisvillatoro172003 luisvillatoro172003
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

John went to the store and bought a $5.00 magazine and four erasers. If he spent a total of $25.00, how much did each eraser cost?

Respuesta :

Ssgssleon
Ssgssleon Ssgssleon
  • 06-11-2020

Answer:

Each eraser costed 5 dollars

Step-by-step explanation:

25.00 - 5.00= 20.00 and 20.00 ÷ 4=5 and 5x4=20

Answer Link

Otras preguntas

$12.00 per hour plus 10% per hour is how much per hour
Round 99.59 to the nearest whole number
Point B(6,-3) is translated using the rule (x-5, y+9). What is the y-coordinate of point B?
The members of the second continental congress sent the olive branch petition to king George III because A. They wanted him to know the colonies were ready for
why was it necessary to draw up the Mayflower Compact
scientists are often eager to learn more about the world around them. what is this attitude called?
which of the following would be useful to show the percentage a total growth in Plants exposed to various pollutants?line graph bar graph frequency table circle
US president Dwight Eisenhower developed the domino theory based on a fear of which possible event? How Chi Minh, ruler of North Vietnam, would take control of
The school purchased baseball equipment and uniforms for a total cost of 1762.00. The equipment costs 598 and the uniforms were 24.25 each. How many uniforms di
Sydney read 50 pages in 40 minutes. How many pages can Sydney read per minute?