bdoss70
bdoss70 bdoss70
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy 12 donuts for $9.60. What is the price for 1 donut?

Respuesta :

iceshadow84
iceshadow84 iceshadow84
  • 06-11-2020

Answer:

0.80 cents

Step-by-step explanation:

I divided 9.60 by 12.

Answer Link
noahscats11
noahscats11 noahscats11
  • 06-11-2020

To find the answer, just divide the amount of donuts to the price.

9.60 / 12 = 0.80

So, each donut costs .80 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Colbert Inc. acquired 100% of Stewart Manufacturing on January 2, 2020. During 2020, Colbert sold Stewart $640,000 of goods, which had cost $450,000. Stewart st
how do i comment on a question
HELP MEEEEEEETHANK YOU​
a transversal shown below. true or false
What is the relationship between kinetic and potential energy?
This excerpt best illustrates Kurt Vonnegut’s message that everyone in a society should have equal talent and beauty. Advances in technology should be closely m
what is the percent of change from 5 to 7
proves that the sum of 5 consecutive natural numbers is divisible by 5 ​
Why is organic fertilizer is better than inorganic fertilizer? Pls pls pls answer I really need it
Evaluate the function for f(x) = x + 3 and g(x) = x2 − 2. (f − g)(8)