izayahcastillojohnso
izayahcastillojohnso izayahcastillojohnso
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

4 ice cream cones cost $6. At this rate, how much do 7 ice cream cones cost?
this is a test for middle schoolers but anyone is free to answer​

Respuesta :

vanessaakaraiwe123
vanessaakaraiwe123 vanessaakaraiwe123
  • 06-11-2020

Answer:

$42

Step-by-step explanation:

Equation: y = 6x

x = number of ice cream cones

y = 6(7) = 42

Answer Link
sizzly
sizzly sizzly
  • 06-11-2020

Hi! I believe your answer is $10.50. If it's $6 for 4 ice cream cones, divide 6 by 4 and you'll get 1.5, or $1.50 per ice cream cone. For 7 ice cream cones, multiply the unit rate ($1.50 per ice cream cone) by 7. The total cost is $10.50. I hope this helps you! Good luck and have a great day. ❤️✨

Answer Link

Otras preguntas

I need help someone help me please Type 3 paragraph response on each one, focusing on you take or position of each topic. internet - is it good/bad for us?
Can someone explain multiplicity of a zero?
Rewrite in the negative. Ponlo aqui. Hazlo. Dimelo. Vete. Damela.
How does assertive communication treat both you and the person you’re talking to?
Two sides of an obtuse triangle measure 10 inches and 15 inches. The length of longest side is unknown. What is the smallest possible whole number length of the
What affect do you think the spanish settlement had on native americans
Is cross country skiing muscular endurance?
Evaluate the expression –0.4(3x – 2) + for x = 4
Help me please. Someone.
a valuable reason for developing empathy it that it helps you relate to others