zacharystrauss
zacharystrauss zacharystrauss
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

One pound of candies costs $3.50.

How much will we have to pay for 4.5 lb?

Respuesta :

TacticalBro
TacticalBro TacticalBro
  • 06-11-2020

Answer:

$15.75

Step-by-step explanation:

Multiply the cost of one pound, 3.50 times how many we want, 4.5

3.5×4.5=15.75

Answer Link
owlmouncie5 owlmouncie5
  • 06-11-2020

Answer: $15.75

Step-by-step explanation:

3.5 x 4.5 = 15.75

Answer Link

Otras preguntas

use the tally chart to draw a bar graph below. The scale is given. Coins in Maria's Piggy Bank Number of Coins Penny Nickel Dime Quarter
Explain why 1/8 is greater than 1/10 but less than 1/3
Please help with this problem!!! There is a picture
When the whole is the same,why does it take 4 copies of 1 tenth to equal 2 copies of 1 fifth?
Is adding sugar to lemonade a chemical or physical change
How do you solve the problem 2x-y=-11 with work
Which of the following statements about the dark reactions is true? a. Dark reactions occur in the thylakoids of chloroplasts. b. Light energy is converted to c
Which of the following is NOT a class of cellular RNA? A. tRNA B. mRNA C. snoRNA D. snRNA E. piRNA F. diRNA G. crRNA H. miRNA I. siRNA
The creation of music charts helped to shape and to encourage the growth of rock and pop music. True/ False
A recipe for chicken and rice calls for 3