brad200394
brad200394 brad200394
  • 07-11-2020
  • Mathematics
contestada

How much did Yana spend on three half-gallons of ice cream if each half-gallon cost $3.55? This is required please!!!

Respuesta :

Moongem3000school
Moongem3000school Moongem3000school
  • 07-11-2020
$24.85

First I would find how much a whole gallon costs (multiply 3.55 by 2). Second I would add 3.5 to that (because she needs another half a gallon). Finally I came up with 24.85. Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Compute the standard deviation of the following set of data to the nearest whole numbers 8, 12, 15, 17, 18 A).3 B)4 C)13 D)14
Which is a vocal form used where the music is the same for each stanza of a poem or song? A. song cycle B. thorough composed form C. modified strophic form D
Quiz Active TIME REMAIN 48:35 Which of the following statements correctly describes the economy of Japan? A. It is a command economy. B. The government has cont
A basketball player made 63 out 100 attempted free throws.What percent of free throws did the player mark?
What is the correct meaning of the word liable? The contract stated that the homeowner is liable for any damages caused from the weather. responsible punished p
Find the length of the third side to the nearest tenth.
Find the HCF of 168 and 196.
What did indentured servitude offer to people?
How does technology affect the way people eat? Describe how today’s technology affects your food choices?
need help What is the volume of this rectangular prism? What is the volume of this rectangular prism? A rectangular prism with a length of 6 and one-fourth foot