fenimalikMay4 fenimalikMay4
  • 07-11-2020
  • Mathematics
contestada

Please answer this without making mistakes

Please answer this without making mistakes class=

Respuesta :

ytsk54470
ytsk54470 ytsk54470
  • 07-11-2020

Answer:

1 pound = 16 ounces

2 pounds = 32 ounces

Given:

Cost for 2 pounds of bananas = $1.28

Price per ounce = 1.28/32    [∵2 pounds = 32 ounces]

=$0.04

Hence the cost of bananas per ounce is $0.04

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

what is shahjiraje father name??Fast.....​
The amount of current is the same at every point. True or False​
responsible for the overall performance of an organization or one of its major self-contained subunits or divisions.* General Manager Functional Manager Front-
What economic factors caused the economic recession in 1974?
Can someone plz help me plz I’m begging!! :(
Find the volume in cubic feet of a rectangular moving van with length 14 feet, width 7 feet, and height 7 feet
Which of the following is a theme most clearly conveyed by the symbolism in Part A? A. All good things must come to an end. B. Hard times may come, but better
What can you do to be a financially responsible consumer? Compare prices only when you know sales are happening. Only have a little bit of debt. Only borrow m
about _______ percent of those who seek treatment for a substance use problem tend to relapse and return to using drugs or alcohol after a period of abstinence.
I need help quickly please have clear explanation and answer written in brainly