andddwkddk000 andddwkddk000
  • 07-11-2020
  • Mathematics
contestada

it cost $3.45 to buy 3/4 lb of chopped walnuts. how much would it cost to purchase 7.5 lb of walnuts

Respuesta :

gabiehaller gabiehaller
  • 07-11-2020

Answer:

$34.5

Step-by-step explanation:

4/3x3.45=4.6

7.5x4.6=34.5

Answer Link

Otras preguntas

What is the purpose of paragraph 6 in this passage? A)to provide a transition from the example from caveman times to modern times B)to provide more detail about
“Marriage is a social institution where a man and woman lives as husband and wife”. Elaborate with justification.
please help what sentence makes sense
4. Bradford hopped into his Ford Mustang GT to rush to Diana and tell her how fantastic his students did on the End of course exam. His Mustang can go from 0 to
How should you begin your speech? Group of answer choices with a call to action that motivates the audience with your thesis statement with an attention-grabbin
The primary intent of the European Union is to __________ by increasing economic and political relations between member nations. A. create a space exploration p
6. What is the equation of the line with a y-intercept of -10 and a slope of 3? 7. Which is an equation of the line that passes through the point (4, -2) and ha
Create a restaurant menu item: a healthful appetizer. Explain why you chose each ingredient. Make sure your appetizer contains at least two ingredients.
What’s the y-intercept?
please help i'll give brainliest and it'll be very appreciated:)