pierremilien09 pierremilien09
  • 07-11-2020
  • Biology
contestada

A 2-gallon container of laundry detergent costs $38.08. What is the price per cup?

Respuesta :

haynay20 haynay20
  • 07-11-2020

Answer:

$1.19 per cup

Explanation:

So there are 32 cups in 2 gallons (16 cups per gallon) and we already know how much the whole container costs. So now all we have to do is come up with an equation, such as $38.08/32.

38.08/32 = 1.19

Answer Link

Otras preguntas

Explain why the anti federals opposed the presidency
The rear deltoid row is a back exercise. a. True b. False
how do I convert a mixed number to a improper number
All organic molecules have what element in common
how are procedural documents usually organized?
what is 15% of 12 meters
Kim had 120 cards in a box. She gave 6/10 of the cards to Maddy. How many cards did Kim have left in the box?
Find three consecutive odd integers such that the sum of the smallest is four times the largest is 61
Yesterday, Jed's bank account balance was –$26.34. He deposited some money into his account so that the balance is now $42.18. How much did he deposit into his
identify the terms,like terms,coefficients,constants 7-5x+1