snaukam840
snaukam840 snaukam840
  • 07-11-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of grapes was $0.88 a pound. Change bought 4.5 pounds. Find the amount he paid.

Respuesta :

susiejohns861
susiejohns861 susiejohns861
  • 07-11-2020

Answer:

$3.96

Step-by-step explanation:

If he gave $.88 per each pound he bought all you have to do is multiply $.88 by how many pounds he bought 4.5. $.88x4.5 equals $3.96

Answer Link
Аноним Аноним
  • 07-11-2020

Answer:

$3.96

Step-by-step explanation:

0.88*4.5= 3.96

Answer Link

Otras preguntas

What holds solid sodium together? A. hydrogen bonding B. metallic bonding C. ionic bonding D. dipole forces E. van der Waals forces (London dispersion forces)
what was the belief that people transcend, rise above, material things in life?
The tail on Alex's dog is 51/4 inches long. This length is between which two inch-Marks on a ruler
how can you solve (1+2)-(-3-4)?
What is the central unit of the computer that contains the logic circuitry and carries out the instructions of the computer's programs called?
the selling price for a classic speedboat is $1800, which is $1500 less the 2 times its original price. what was the original price
Sara has 15 apples and 12 oranges. How many pieces of fruit does she have?
Which sentence does not contain any punctuation errors?          A. The assumption is not true, therefore, the conclusion is false.        B. The assumpti
Write each in standard form 3.06X10 to the power of 6?
carla has two lengths of ribbon. one ribbon is 2 feet long. the other ribbon is 30 inches long.which length of ribbon is longer?explain.