abbyselyukov
abbyselyukov abbyselyukov
  • 07-11-2020
  • Mathematics
contestada

Donna bought 4 oranges for $.76. At the same rate what
would 9 oranges cost?

Respuesta :

CLJL CLJL
  • 08-11-2020

Answer:

4 oranges for $.76 --> 1 orange for $.19

Cost of 9 oranges --> 9·$.19 = $1.71

Answer Link
mghightower mghightower
  • 08-11-2020
$.76/4 oranges = $.19/orange
9 oranges x $.19 =$1.71
Answer Link

Otras preguntas

As president, franklin roosevelt made many trips to georgia for treatment for polio. which city was the site of his "little white house" in georgia?
Given an expression can you write an equivalent form of the expression and explain the properties you used?
Select all that apply. Which of these types of characters does not change or is one-dimensional? flat round dynamic static
How does Chopins diction and imagery in lines 80-84 contribute to her characterization of a transformed mrs mallard
I need to know how to do number six
Help asap Read the appeal. I recently read an article that stated that children who are consistently exposed to arts and culture tend to be better prepared to
During the mid-1800s, the greatest danger to American Indians in the West wasA)stampeding buffalo herds.B)tough journeys along western trails.C)contaminated dri
Which expression represents the product of 3 and (5/4n+1.8)
2) If Silas added 5 years to his age he would be 39. How old is Silas now? Write as an equation and solve.
Which supreme court case set a precedent that allowed the courts to apply a balancing test in free speech cases?