jicfranklin1225
jicfranklin1225 jicfranklin1225
  • 08-11-2020
  • Mathematics
contestada

April purchased 20 3/8 lb of potatoes for a picnic. The potatoes cost $2.95/lb. What was the total cost of the potatoes?


help

Respuesta :

ceciliacaroppoli18
ceciliacaroppoli18 ceciliacaroppoli18
  • 08-11-2020

Answer:

$55.25

Step-by-step explanation:

20 3/8=163     163 divided by $2.95= $55.25

Answer Link

Otras preguntas

Another metal phosphate is iron phosphate. It will behave similar to calcium phosphate in an acid solution. What is the net ionic equation including phases for
Calculate the pH of a 2.0 M solution of HClO4?
Rick is overweight and will soon get hypertention. Which diet is the best for Rick? A. A diet high in fiber and low in fats and sugars. B. A diet high in cal
Children and adults can both benefit from having a dietician. True or false?
Simplify csc x/secx.
Which of these is not a feature of parallel structure? Creating consistency in a series of words and phrases Expressing more than one idea in a single senten
What was the main goal of the Farmers’ Alliance? 8-hour work day higher quality planting cheaper land and supplies low income taxes regulated railroad rate
how much is 44000. times 10?
In which of the following colonial wars did the American colonists capture the fort at Louisbourg and begin to crave domination over the entire western region t
Which of the following affects the intensity of the combustion reaction of a Bunsen burner? The temperature in the laboratory The position of the Bunsen burne