fenimalikMay4 fenimalikMay4
  • 08-11-2020
  • Mathematics
contestada

Please answer this correctly without making mistakes

Please answer this correctly without making mistakes class=

Respuesta :

gamblefam5
gamblefam5 gamblefam5
  • 08-11-2020

Answer:

First figure out how many cups are in a gallon. 16 .

Next multiply 16×3= 48

Finally you divide price per cup or 20.16/ 48.

The cost is .42 cents per cup.

Answer Link
leslie2112 leslie2112
  • 08-11-2020
I got 0.64 because you first divide 20.16 by 3 and get 6.72
Sooo the 6.72 is the price of each gallon and since there is 16 cups per gallon you divide 6.72 by 16 and your answer is 0.42
Answer Link

Otras preguntas

you just finished creating an expense report table, but your boss tells you to create an extra column representing non-production costs. How do you insert this
What layer of leaves and plants contain chlorophyll?
Give a theoretical reason why lithium and oxygen combine in the ratio 2:1
Can dogs see in the dark?
Times New Roman, Arial, and Helvetica are examples of what? a. Fonts b. Styles c. Orientations d. Margins
The spoils system served as the glue that helped make the parties so powerful.
The city of Jerusalem is only important to the Jewish faith. a. True b. False
John collected data to determine how many minutes his teammates spend practicing basketball each night. Identify the potential outlier in his data. A) 5 minutes
The Second Amendment states,"the right of the people to keep and bear Arms, shall not be infringed." Infringed means: guaranteed enforced violated restricted
How much bigger is 1 1/4 than 5/8