amberfinnemore04 amberfinnemore04
  • 08-11-2020
  • Mathematics
contestada

4 cakes and 3 doughnuts cost £11, 4 cakes and 7 doughnuts cost £23.
Work out the cost of one cake and one doughnut separately

Respuesta :

jemcarter jemcarter
  • 08-11-2020
A doughnut costs £3
A cake costs 50p
This is because from the question you can see that buying 4 more doughnuts costed £12 more
So if 4 = £12, 1 = £3
Now you have the price of a single doughnut you can work out the price of a cake.
3 doughnuts would cost 3 x £3 so £9
Then subtract this from £11 to find the price of 4 cakes.
£11 - £9 = £2
So if 4 cakes = £2, 1 cake = 50p

Answer Link

Otras preguntas

I would really appreciate if some wrote an essay for me plz!!
A recipe that makes 8 jumbo blueberry muffins calls for 1 1/2 teaspoons of baking powder how much making baking powder is needed to make 3 dozen jumbo muffins
Choose the progressive reforms that are related to President William Howard Taft. Underwood-Simmons Act Meat Inspection Act Children's Bureau of Labor Manns
If f(x) = (x − 3)2 + 4 and g(x) = x3 + 2, which statement is true? (−2) = g(−3) f(0) = g(−1) f (8) = g(3) f (2) = g(1)
tell whether the function shows growth or decay and why. f(x) = 6(1.2)x
use cross products to determine which pair of ratios forms a proportion
Which statements about the warming effects of sunlight are true? On a sunny day, a black leather car seat would be hotter than a tan cloth seat. The Sun's rays
Will you __ the telephone call? Accept Except
Why did Wilson support Bull Moose Party objectives?
In general, what conditions create a whiteout (blizzard)?