arii552 arii552
  • 09-11-2020
  • Mathematics
contestada

Would you rather
buy...
Option A
8 pound jug of ice
cream for
$24.56
Option B
Two 3 pound 11 ounce
jugs of ice cream for
$23.60
or...

Respuesta :

caitlynm2395
caitlynm2395 caitlynm2395
  • 09-11-2020

Answer:

option A sounds like a better deal if that's what your asking.

Answer Link

Otras preguntas

Can someone please help I tried to attempt it but it wasn’t working for me
Evaluate 5|x3-2| + 7 when x = -2.
Which War Production Board project created a 1,254 mile-long oil pipeline that was finished in 1943??
express the fraction in the simplest form 36/63.
heather has to solve this system of equations using elimination. what should be her first step?a. isolate the x in the second equation so that she can substitut
How did the Versailles Treaty lead to World War Two?
the metal in a penny is worth about 0.505 cents how many cents is this written as a fraction in simplest form
Valerie's employer covers 80% of the cost of a $4700-per-year health insurance plan, and valerie's share of the cost of the plan is her only optional deduction.
3.14 x 10[tex]3.14 \times 10 = [/tex]
Generally speaking, the nervous system controls which of the following