yasminriveramendez16 yasminriveramendez16
  • 09-11-2020
  • Mathematics
contestada

$35.79 for a 22 pound turkey written in unit rate

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 09-11-2020

Unit rate would be price per pound.

Divide total price by total rate:

35.79/22 = 1.6268

Round to the nearest cent:

$1.63 per pound

Answer Link

Otras preguntas

During an OSHA inspection
Ignore the first row but do the other two look right?
Help with a and b. plz plz plz
Which set of values could be the side lengths of a 30-60-90 triangle?
Determine how you will collect data
_______ began to fill the power vacuum left behind by the dissolution of the Roman Empire in the west. A. Justinian B. Buddhism C. Christianity D. Constantine
Why did the authors of the Declaration of Independence choose to disassociate themselves with Britain?
How many minutes would it take the printer to use all 100 sheets of paper?
The sum of two numbers is 44. The sum of the smaller and 6 times the larger is 159. Find the numbers.
How many people can fit in a cubic mile?!? A. The whole globe B. 1000 people C. 21 people D. 4 people