6vqvge9nvv
6vqvge9nvv 6vqvge9nvv
  • 09-11-2020
  • Mathematics
contestada

Need help ASAP!
15 points!!

Need help ASAP 15 points class=

Respuesta :

arehhafeez
arehhafeez arehhafeez
  • 09-11-2020

Answer:

$3.60, $21.60

Step-by-step explanation:

if 3/4 of 1grape = $2.70

Then

1grape = 2.70 ×4/3

1grape = $3.60

Therefore

6grapes = 3.60 × 6

= $21.60

Answer Link

Otras preguntas

please help writing in terms of i ​
Which of the following replacements for troublesome would be more negative? O Daunting O Horrendous Nagging O Upsetting
At SaveRite, a 4-ounce carton of juice costs $0.85 and a 16-ounce carton costs $2.70. Which size carton would you buy to pay the least amount per ounce?
drag expression into order to show how to find 4 x 3/5
if f(x) =mx + c , find f(1)=5 and (-2) =1 ​
help no link PLEASE I WILL REPORT YOU PLEASE
PLEASE HELP!! ASAP WILL MARK U BRAINLIEST ‼️‼️
find the value of x in the following figure​
There is 42,000 litres of water in the lake this year. Find the water in the lake, a year ago if thewater of the lake is decreased by 30% every year. ​
An integrated circuit is tiny, so current can flow through it very quickly. This helps it carry out tasks with incredible speed. TRUE or FALSE