Kristwu
Kristwu Kristwu
  • 09-11-2020
  • Mathematics
contestada

Johnny has a candy business. He makes an profit of $0.75 for every 2 candy bars he sells. Which of the following represents the unit rate with the cost per candy bar?

Johnny has a candy business He makes an profit of 075 for every 2 candy bars he sells Which of the following represents the unit rate with the cost per candy ba class=

Respuesta :

stacymastillo
stacymastillo stacymastillo
  • 09-11-2020
I don’t know the answer sorry but have a good day but I think it is b
Answer Link
dortonc77
dortonc77 dortonc77
  • 09-11-2020
The answer is C. For every 1 candy bar it is $0.375. So $3/8 candy bars is the same.
Answer Link

Otras preguntas

Respiration is a vital function of the body.' Justify the statement
Find the area of the figure to the nearest tenth A. 8.2 in.2 B. 74.2 in.2 C. 148.4 in.2 D. 23.6 in.2
give one equation that could generate the ordered pair (2,8)
If a storm window has an area of 315 in.² which equation can be used to find the dimensions when the window is 6 inches higher than it is wide ( x represents he
Define the term ''pH' stand for?
Name the type of current a. used in houseold supply b. given by a cell
A typical high school student consumes 67.5 pounds of sugar per year. As part of a new nutrition plan, each member of a track team plans to lower the sugar he o
What is a shaft in wind energy?
Compare dating in Anne franks time to the present
Describe how that koan relates to the practice of Zen Buddhism