trinityjames24
trinityjames24 trinityjames24
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

2 tons of mulch cost $11,800.00. What is the price per pound?

Respuesta :

Ralph1313 Ralph1313
  • 10-11-2020

Answer:

$2.95/lb

Step-by-step explanation:

2 tons to lbs= 4000lbs

11,800/4000=2.95

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements best describes how Zaroff justifies his hunting of human beings?
Help me plz help me hep
Help me out with this question for my test, thank you and please give a full explanation.
You happen to be checking the newspaper and notice an arbitrage opportunity. The current stock price of Intrawest is $20 per share and the one-year risk-free in
is cell wall or cell membrane is living organle​
URGENT CLICK TO SEE LINKS WILL GET REPORTED
To begin your response, identify your country, its type of government, and the parts of its government. Write your paragraph in this space. The country is North
Why were the 50s and 60s such a "tubulent time" in our Nation's history? A, The Vietnam War B. The Civil Rights Movement C, The assassinations of JFK, MLK,
(iii) Describe a reasonable research method that the ecologists could use in their physical control efforts. *
What is the median of 4,5,8,11