Jjsjjwiwkw Jjsjjwiwkw
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 5 cans of dog food is 4.35. At this price ,how much do 11 cans of dog food cost

Respuesta :

clairebear1247
clairebear1247 clairebear1247
  • 10-11-2020

Answer:

$9.57

Step-by-step explanation:

You have to do 4.35 divided by 5 to get how much 1 can cost. You will find out that 1 can cost $0.87. Next you will take how much one cost and mutiply it by 11.  When you do that you will get 9.57. That is how you will get $9.57 as your answer.  

Answer Link

Otras preguntas

Melanie is making a sandwich one fine morning before heading out to work. She is using a combination of English muffin, fried eggs, bacon, and ham. Which type o
Multiply: (x + 3)(x – 4) What is the middle term in the simplified product? Ox O-X 3x O4x
what is hacking l am a hacker so how people reacts. love u ​
(3ab - 5a - 3) - (3ab - 1)
Tanya, Adam, Benjamin, Carlos and Sabrina each have a different favourite ice cream flavour. Their favourite ice cream flavour: vanilla, strawberry, chocolate,
Think about your interests. What do you like to do? What classes do you like? What activities do you enjoy? Taking these things into consideration, create a lis
¿Cuáles son las características de un destinatario?
What was needed to resupply naval vessels
What is the solution to the system of equations? y = –5x + 3 y = 1 a(0.4, 1) b(0.8, 1) c(1, 0.4) d(1, 0.8)
***plss help BRAINLIEST IF ANSWERED**Circle D is shown with the measures of the minor arcs. Which angles arecongruent?<EDH and <EDF<EDF and <FDG<