fariakayani fariakayani
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

Light bulbs cost £2.90 each.
Yasmin buys as many as she can with £20.
How much change should she get?

Respuesta :

Oliviaglisson
Oliviaglisson Oliviaglisson
  • 10-11-2020

Answer:

$2.60

Step-by-step explanation:

first you need to see how many time 2.90 goes into 20 it is 6, so then you multiply 2.90 times 6 and get 17.40. Lastly you subtract 17.40 from 20 to get 2.60

Hope this helps

Answer Link
jada223 jada223
  • 10-11-2020

Answer:

$2.60

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The distances (y), in miles, of two cars from their starting points at certain times (x), in hours, are shown by the equations below: Car A y = 55x + 32 Car B y
compare in table format the positive and negative impact of social media on teenagers in democratic society
What is a flapper girl from the 1920s?
Mountains gradually get smaller as they get worn by wind, rain, frost, severe climate changes and plant activity. This process is known as ______________. A)
what happened to the number of aquatic species as a result of the restoration activities in sudbury?
When 5 grams of salt dissolve in 30 grams of water, what is the resulting mass of the mixture?
In the expression (x + y)^8, if x = 0.3 and y = 0.7, what is the numerical value of the third term? a. 0.010 b. 0.020 c. 0.058 d. 0.060 e. 0.068
2.) Only one correct spelling and pronunciation exists for each English word. True False
what effect will the increase in electricity price have on the manufacturing industry's output
Point A, located at (-2, 4), is translated down 6 units. What are the coordinates of A'? (-8, 4)