1975624
1975624 1975624
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

Tulip bulbs are on sale at store A, at 5 for $11.00, and the regular price at store B is 6 for $13.

What is the price of ONE tulip at store B?

(Round to the nearest cent if needed)

Respuesta :

Faithaghoorees
Faithaghoorees Faithaghoorees
  • 10-11-2020

Answer:

Each tulip costs $2.17 at Store B.

Step-by-step explanation:

Store B = 6 for $13.

Find unit price.

13 / 6 = 2.16666666...

Answer Link

Otras preguntas

If I round 160,656 to the nearest ten thousand
Light travels at the speed of approximately 3.0 × 108 meters per second. Find the time in minutes required for light to travel from the sun to Earth (an approxi
Which is greater 5.4 or 5.400
A 4.5-newton object is placed in a tank of water. If the water exerts a force of 4.0 newtons on the object, will the object sink or float?
can someone solve this 9|x+8|+10 <55?
The 230 people at a party decide to order pizza for a snack. If each pizza has 8 slices, how many pizzas should they order so that each person can have one slic
The level of quality and complexity of flamenco is comparable to that of jazz and ______________ music.
Solve the inequality k - 15 < 24
How does democracy enhance the dignity of the citizens? three points
Factor expression in x and y. x² −25−2xy +y²