contestada

ms. blankenship had $80 to purchase school supplies for her class she 30 to glue sticks and 32 boxes of crowns each glue stick cost $1.40 in each box of crowns cost $0.59 how much money did mrs. blankenship have left over after these purchases

Respuesta :

Total= $80

Each glue stick= $1.40
Each box of crowns= $0.59

30 gluesticks= 30x1.40= $42

32 boxes of crowns=
32x0.59= $18.88

42+18.88= $60.88

$80-$60.88= $19.12