ro4ckerrezca
ro4ckerrezca ro4ckerrezca
  • 06-10-2016
  • Mathematics
contestada

A 1.-ounce jar of cinnamon costs $4.05. what is the cost per ounce?

Respuesta :

holachicas
holachicas holachicas
  • 06-10-2016
$4.05 since it is only a 1 ounce jar.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-10-2021

Answer:

$4.05

Step-by-step explanation:

The Jar is one ounce, therefore one ounce costs 4.05

(in real life this measurement would not work, as you have to account for the weight of the jar)

Answer Link

Otras preguntas

I have 75 buttons and I gave 15 to Jake what percentage did I give away
What is the sequence of emperors who ruled Rome, from augustus throuth the good emperors
A pharmacy has a allergy medicine containing 30 milligrams/tablespoon of medication. How many milligrams are in 1 teaspoon
which of the following should you do before taking the PSAT? A) Begin preparing for the test one week before it's administered B) Use the sample question that
The great increase of the slave population in the first half of the nineteenth century was largely due to
Choose the answer that best completes the sentence. Marcos __________ (practicar) deportes. practicas practico practica practican
Which scientist from the Renaissance period made significant scientific discoveries that laid the basis for scientists of the Scientific Revolution?
What is the rule for copareing ffracitions with the same numnuber?
how do your peer's relationships affect your overall health status?
The Supreme Court’s decision in Obergefell v. Hodges (2015) was significant because it