vanessa53
vanessa53 vanessa53
  • 06-10-2016
  • Mathematics
contestada

Hamburgers sell for 3 pounds for six dollars if Samantha buys 10 pounds of hamburger how much will she pay

Respuesta :

caleynichelle caleynichelle
  • 06-10-2016
$20
 1.you have to find the unit rate of how much it costs for one pound
 2. divide 3 by 3 to get one pound
 3. divide 6 by 3 to get $2
 4. one pound=$2
 5. 2x10=$20
 
Answer Link
vi3Titan
vi3Titan vi3Titan
  • 06-10-2016
She will pay $19.50 for the 10 pounds of meat
Answer Link

Otras preguntas

Seasons are a result of: Earth's rotation on its axis Earth's tilt on its axis global air circulation patterns global humidity circulation patterns
Ms. Burger has graded 45 tests. This represents 60% of her 3 math classes. How many math students does Ms. Burger teach?
Policy plans created to address a societal problem can be adopted by the what
What does karyon mean?
Why mansa musa make such an impression in cairo on his way to mecca??
Explain how the system of the flask and the balloon illustrates the conservation of mass.
what is an ethnic minority within France A. Welsh (Wales) B. Kurds (Kurdistan) C. Bretons (Brittney) D. Chechens (Chechnya) E. Catalons (Catalonia)
Why is global warming a problem?
Essay on The right and responsibilities of citizens
What power did the articles of confederation give to the national government