TheMarshall04
TheMarshall04 TheMarshall04
  • 07-10-2016
  • Mathematics
contestada

At the market, 5 light bulbs cost $9.85. How much do 7 light bulbs cost?

Respuesta :

Noah11012
Noah11012 Noah11012
  • 07-10-2016
First, find what one lightbulb costs.

9.85 / 5 = 1.97

Then multiply the product by 7.

1.97 * 7 = 13.79

Seven light bulbs will cost $13.79
Answer Link

Otras preguntas

A FICO score helps _____. Select the best answer from the choices provided. A. verify an individual's employment B. measure an individual's creditworthiness
Gracie and kJ have chance left over from the grocery store Gracie has $56.78 and kJ has $3.99 how much more money does Gracie have than kj
What is -200.90 absolute value?
a neutral atom posseses an atomic number of 15 and an atomic mass or 31. three electrons are gained. what is the result of this conversion?
Which is the correct translation of the excerpt into Middle English? Ful wel she song the service divyne, Entuned in hir nose ful semely; And Frensh she spak f
perimeter of a rectangular garden is 32 feet. The length is 3 times the width. What are the dimensions of the garden?
Paco buys a carton of eggs. The carton has 2 rows of eggs.There are 6 eggs in each row.How many eggs are in the carton
we read about Gods relationship ship with the isrealites in the?
write the number in which the digit 3 is ten times the value of the digit 3 in 156.32
Which expression is equivalent to 2x^2 - 3x? A) -x^2 B) -2x^2 + 3x C) 2x^2 - 3x D) x^2