pepehorseycat
pepehorseycat pepehorseycat
  • 07-10-2016
  • Mathematics
contestada

Jenna bought 6 pounds of apples for $7.38. What is the unit price per pound of apples

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 07-10-2016
Easy, all you do is divide 7.38 by 6, and the answer is $1.23 per lb.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 07-10-2016
738 ➗ 6 = 123 dividing
so it's 1.23
Answer Link

Otras preguntas

what are two possible uses of genetic engineering
what is a quote from the odyssey that shows odysseus' religion
At sea level, water boils at 100 degrees celcius and methane  boiled at -161 degrees celcius. Which of these substances has a stronger force of attraction betwe
What is the volume of a sphere when r = 9 ft
what are two possible uses of genetic engineering
what is a quote from the odyssey that shows odysseus' religion
What is the volume of a sphere when r = 9 ft
what are two possible uses of genetic engineering
At sea level, water boils at 100 degrees celcius and methane  boiled at -161 degrees celcius. Which of these substances has a stronger force of attraction betwe
What is the volume of a sphere when r = 9 ft