ThankYouBrianly ThankYouBrianly
  • 10-10-2016
  • Mathematics
contestada

How much would 1 espresso cost?
How much would 1 muffin cost?

Please answer both of them

And show work thank uuuu

How much would 1 espresso cost How much would 1 muffin cost Please answer both of them And show work thank uuuu class=

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 10-10-2016
e = expresso
m = muffins

2e + 3m = 10.....multiply by -2
4e + 2m = 12
----------------
-4e - 6m = -20 (result of multiplying by -2)
4e + 2m = 12
------------------add
-4m = -8
m = -8/-4
m = 2....so muffins cost $ 2 a piece <===

4e + 2m = 12
4e + 2(2) = 12
4e + 4 = 12
4e = 12 - 4
4e = 8
e = 8/4
e = 2......so expresso's cost $ 2 a piece <===

Answer Link

Otras preguntas

1. Describe how Juliet's mother behaves when she comes to inform Juliet about the arrangement her father made to have her marry Paris. How does Juliet's mother'
Who led the Athenian Empire? A. Aristotle B. Hippocrates C. Pericles D. Socrates
To mark a section that should be condensed, you should
explain the key difference in the views of Hobbes and Locke on the social contract
What is the title of the second officer of the us senate who is usually the longest serving member from the majority party
Workers had more money to spend in the 1920s what were they spending it on
Which of the following is an arithmetic sequence? A.4, 6, 10, 16, 26 B.5, 12, 17, 29, 46 C.3, 7, 11, 15, 19 D.4, 16, 64, 256
All machines which involve motion convert energy from one form to another. True or False.
the kansas Nebraska act nullified the Missouri compromise by
What is the center of the circle given by the equation (x + 5)2 + (y - 8)2 = 1? A. (-5, 8) B. (-5, -8) C. (5, 8) D. (5, -8)