quan987654321 quan987654321
  • 10-10-2016
  • Mathematics
contestada

calvin paid 3.00 for 10 juice boxes.what is the unit rate in cost per box?

Respuesta :

itsjay251 itsjay251
  • 10-10-2016
You basically have to divide 10/3 which will give you a decimal 3.3 so that would be your unit rate PER each box. Just multiply 3.3 by the number of boxes.
Answer Link
MonkeyLover123
MonkeyLover123 MonkeyLover123
  • 10-10-2016
the rate would be that you have to divide 10/ 3 and that will get you your answer. which will give you a 3.3 repeated per unit box. then multiply the 3.3 by the whole thing


Answer Link

Otras preguntas

What is the significance of the similar number and arrangement of bones in a human arm and a bat wing?
Which elements have the most similar chemical properties? Si, As, and Te N2, O2, and F2 Mg, Sr, and Ba Ca, Cs, and Cu
Traders were part of the _______________ class. a. noble c. lower b. upper d. middle
Which feature is found in eukaryotic cells but not in prokaryotic cells? A. plasma membrane B. nucleus C. cytoplasm D. genetic mat
X over two is equal to 11
The sales tax rate in Jan's town is 7.5%. If she buys 3 lamps for $23.59 each and a sofa for $769.99, how much sales tax does she owe?
Which is one purpose of cell division? A. to help the organism grow B. to expend energy C. to create proteins D. to find food
what did the Iroquois most likely think about family?
The book Crash.How did Crash get his nickname
All of the following are true of special districts EXCEPT: a. School districts are one example of special districts. c. School boards play a major role in speci