kaleedutra
kaleedutra kaleedutra
  • 10-10-2016
  • Mathematics
contestada

A store sells 12 cans of nuts for $33. How much would it cost you to buy 7 cans of nuts?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 10-10-2016
33/12 = 2.75 per can

2.75 * 7 = 19.25......so its 19.25 for 7 cans
Answer Link

Otras preguntas

Does the surrounding air become warm or cool when vapour phase of h2o condenses?explain.
A 21 inch piece of steel is cut into three pieces so that the second piece is twice as long as the first, the third piece is 3 inches more than three times the
express the fraction in standard form -4/2=
What is 10/9 as a decimal
Solve the Equation: √3x-12=0
the difference of four times a number and seven is thirteen
At Black Horse Junior School there were altogether 394 teachers and children. The teachers and the boys numbered 189, and the girls and teachers together number
A round hole has a diameter of 2 inches. You have a square peg with sides of 1-1/2 inches. Will the square peg fit into the round hole? Explain please
types of modifying phrases
Where is your potential energy greatest when you are swinging on a playground swing?