darlalucas18
darlalucas18 darlalucas18
  • 06-12-2020
  • Mathematics
contestada

a 12 pack of gatorade cost 13.44 what is the unit price per bottle

Respuesta :

hiyathere16
hiyathere16 hiyathere16
  • 06-12-2020

Answer:

$1.12 per bottle

Step-by-step explanation:

Answer Link
NAWty12345
NAWty12345 NAWty12345
  • 06-12-2020

Each bottle costs $1.12

We can set up an equation for this:

13.44/12 = 1.12

Answer Link

Otras preguntas

what does the rate at which the change occurs depend on..?
Objectivr: Explain the effects of Chinese cultural traditions on East Asia over time. Give a specific example and explain how it relates to the objective.​
helppppppppppppppppppppp pls
giving brainliest to correct answer
HELP…. ASAP…….HURRY……
Using the present perfect tense write the following sentence in spanish. “Marcus has written a love letter”
Calculate the area and circumference of the circle and show work
If a study is comparing number of falls by age, age is considered what type of variable
Consider a regular solution, for which energy w =5 kJ/mol At what temperature, in K, will a miscibility limit emerge?
7x+2(y-18)+(y+x) y=2 x=5