You want to buy some rice. 8​-ounce package costs ​$2.80. A ​15-ounce package costs ​$5.10. A 26​-ounce package costs ​$8.58. Which package is the best​ buy?

Respuesta :

2.80 divided by 8 = 0.35(PACKAGE 1)

5.10 divided by 15 = 0.34(PACKAGE 2)

8.58 divided by 26 = 0.33(PACKAGE 3)

Just giving a hint