coralismp coralismp
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

Susie bought 30 cookies for $12.
How would you figure out the price per cookie? How much does one cookie cost?

Respuesta :

shamylaheard716
shamylaheard716 shamylaheard716
  • 07-12-2020

Answer:

2.50 a cookie

Step-by-step explanation:

Because you divide 30/12 and it doesnt equal a whole number because its in dollars if that makes sense

Answer Link
nepthalegonzalez nepthalegonzalez
  • 07-12-2020

Answer:

you would divide 30/12= 2.5 per cookie

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Why did hitler occupy Austria? And why did he annex Sudetenland?
Which of the following rebellions was caused by frontier settlers and landless former indentured servants angered by the policies of Virginia’s government? (A)
If x=2y+3 and 4x-5y=9, what is the value of y?
435 L = ______ KL So what do i put in the blank spot ?? i dont know how to do this
Which of the following sequences lists the relative sizes of particles in a water mixture from smallest to largest? a. Solutions, suspensions, colloids b. Sol
Is 100mm or 1dm GREATER LESS THAN OR EQUAL?
Which of the following rebellions was caused by frontier settlers and landless former indentured servants angered by the policies of Virginia’s government? (A)
what are the side lengths of a rectangle if the area = 40 in and the perimeter = 48 in
What is the primary role of the stomach in the human digestive system? A. producing specialized salts that absorb fats B. absorbing water and minerals from und
how does your DNA determine whether you develop sickle cell anemia