justinbaker100
justinbaker100 justinbaker100
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

10-ounce package of cashews costs $5.11, and a 16-ounce package of cashews costs $10. Which packages is the better deal

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 07-12-2020

Answer: The 10-ounce for $5.11

Step-by-step explanation:

5.11/10 = 0.51

10/16 = 0.63

The smaller the unit price, the better deal it is.

Answer Link

Otras preguntas

In FITT formula,cardiorespiratory endurance workout sessions lasts called is?​
How does the author use the character of Paul Holden to emphasize the “Socs vs. Greasers”
Please help is for today
Helps please is for today
Using four or more complete sentences, examine the achievements and leadership qualities of Abraham Lincoln Answer- Abraham Lincoln was president during the Ci
Why might football teams want to play preseason games?
What is the volume of the right rectangular prism, in cubic centimeters? A prism has a length of 4 centimeters, width of 9 centimeters, and a height of 10 centi
Drum Roll Please Our school band is selling sweatshirts and t shirts to raise money. The goal is to raise $1200. The sweat shirts cost $12.50 and will be sold f
The four main factors of production are land, or the physical space and natural resources, labor, or the workers, capital, or the money and equipment, and entre
Briefly describe each step of the Gibbs model