lewistongideon
lewistongideon lewistongideon
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

3 erasers cost $4.41
What equation would help determine the cost of 4
erasers?

Respuesta :

cloverbraselton
cloverbraselton cloverbraselton
  • 07-12-2020

Answer:

Well you can divide 4.41 by 3 and then use that number and multiply it by 4

Step-by-step explanation:

Answer Link
EAnswers
EAnswers EAnswers
  • 07-12-2020

Answer:

Using this equation: f(x) = 1.47x

The cost of 4 erasers is 5.88

each costs 1.47

Ver imagen EAnswers
Answer Link

Otras preguntas

A student states that organisms that reproduce asexually are at a disadvantage in an unstable environment do you agree or disagree explain I dont know some one
Green light has a lower frequency than blue light. Which color of light has a longer wavelength?
Two dogs pull on a toy. One pulls with a force of 10N, the other with a force of 15N. In what relative directions can the dogs act to give the toy the smallest
explain how humans have impacted the biome in which you live which is missouri
What's 1 whole minus 2/3 ?
Calculate the molar mass FeCl3 Fe2(SO4)3 PbO PbO2 Pb3O4
What is the slope of a line that passes through the points (3,-2) and (-5,-4)
The perimeter of a parallelogram is 72 inches, and 1 side measures 12 inches. What are the lengths, in inches, of the other 3 sides? A. 12, 12, 36 B. 12, 18, 18
Calculate the molar mass FeCl3 Fe2(SO4)3 PbO PbO2 Pb3O4
What is the slope of a line that passes through the points (3,-2) and (-5,-4)